Vlastnosti materiálů

 

 VLASTNOSTI MERINO VLNY 

Termoregulace

 vlněné textilní materiály vytvářejí na těle mikroklima, které zabraňuje rychlému průniku vnějšího klimatu k pokožce. Vlna déle udržuje přirozenou tělesnou teplotu a tím oddaluje prochladnutí nebo přehřátí v porovnání s jinými materiály. To znamená, že v chladné zimě vlna hřeje a za horkého léta chladí. 

 Jemnost 

merino vlna je velmi jemná a příjemná k pokožce. 

 Odvod potu 

povrch vlákna je hydrofobní a odvádí pot. Ten se buď odpaří nebo se jeho páry, jsou‑li zadržovány (například dalším vnějším oděvem), natáhnou dovnitř vlákna, které je naopak hydrofilní. Vlněné vlákno má schopnost absorbovat vlhkost až do objemu 1/3 své váhy. Ale díky svému hydrofobnímu povrchu i plně "nasáté" vlákno zůstává suché a zároveň neztrácí svou termoregulační schopnost. To znamená, že i tak stále hřeje. 

Prodyšnost 

vlněný textilní materiál je i v husté struktuře dobře prodyšný, a to i v případě, jsou‑li vlákna "nasátá" vlhkostí. Tato vlastnost zároveň umožňuje vlhkosti ve vláknech rychle se odpařovat. Prodyšnost je daná nepravidelnou povrchovou strukturou vlněného vlákna, které je tvořené mikroskopickými šupinkami a jeho přirozeným zakroucením. 

Antibakteriální schopnost 

vlna na sebe váže mnohé škodlivé látky včetně řady virů a bakterií a omezuje jejich rozklad či množení. Velmi významným projevem této schopnosti vlněného vlákna je fakt, že vlněný oděv ani po několikanásobném užití nezapáchá. Popřípadě stačí vlněný oděv pověsit na vzduch, čímž se případných pachů zbaví sám. K antibakteriálním účinkům napomáhá i lanolin, který je přirozeně obsažený ve struktuře vlákna.

Ochrana proti UV záření 

vlna účinně chrání před UV zářením. Minimální ochranný faktor je 25 UPF. 

Elasticita 

úplety z vlny jsou přirozeně elastické, žádné příměsi syntetických elastomerů v úpletu tak nejsou zapotřebí. Vlákno vlny lze natáhnout až o 30 % a poté se samovolně vrátí do své původní formy. 

Odpuzuje vodu 

vlna do určité míry odpuzuje vodu. Díky obsahu lanolinu kapky po vláknech stékají. Oproti běžnému tričku bude trvat delší dobu, než promoknete.

Ohnivzdornost 

vlna hoří až při velmi vysokých teplotách a pomalu se znehodnocuje, tudíž chrání kůži před popálením.

 

 

 VLASTNOSTI MATERIÁLU PRO KOLEKCE SEA

Pro tuto kolekci používáme materiál, který má unikátní ČESKOU membránu od společnosti NANOMEMBRANE.

 

Pevnost x pružnost 

Materiál je ze stoprocentního polyesteru s hmotností 197 g/m². Vyniká svou pevností, oblečení z tohoto materiálu perfektně drží tvar, ale zároveň je poddajné a neomezuje v běžném pohybu.

 

 Hydrofilní neporézní membrána 

Neporézní, nebo-li hydrofilní membrána je vyrobena z velmi pružného PU. Navíc oproti ostatním neporézním membránám vyniká nízkou plošnou hmotností, a díky tomu bylo docíleno především vysoké paropropustnosti, která je společností NANOMEMBRANE považována za nejdůležitější komfortní vlastnost. Navíc tato membrána se vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností vůči degradaci po praní.

 

Vodní sloupec 

Hodnota vodního sloupce udává, jak velkému sloupci vody dokáže konkrétní tkanina odolávat, dokud nezačne prosakovat.

Vodní sloupec 18 000 mm je určený do velmi silného deště a náročnějších podmínek.

 

Paropropustnost 

 

Je hodnota, která určuje propustnost tělesných výparů přes daný oděv. Pokud by oblečení nebylo dostatečně paropropustné, tělesné výpary by neprocházely hladce skrze něj, ale hromadily by se pod ním. V důsledku čehož by spodní oblečení bylo navlhlé, studené a vám by hrozilo prochladnutí.

Paropropustnost našeho materiálu je RET 6 Pa.m².W-1, což je zhruba 20 000 g tekutin na jednom metru čtverečním za 24 hodin. Tato hodnota je velmi dobrá a je využívaná pro velmi aktivní sporty.

 

Větruodolnost 

Vítr výrazně snižuje pocitovou teplotu. Proto je velmi důležité, speciálně pro nás jachtaře, mít oděvy s vysokou větruodolností. My používáme materiály s membránou, která má  100% větruodolnost.

 

Úprava DWR 

Jedná se o speciální povrchovou úpravu, díky které se materiál stane vodoodpudivým. To znamená, že se do tkaniny kapičky vody nevpíjí, ale zůstanou na povrchu a stékají dolů. Díky tomu není oblečení mokré, studené a těžké.

Tato úprava však není věčná, používáním a praním pomalu slábne její účinek. Proto je dobré oděvy impregnovat, aby tato funkce zůstala zachovaná.